کهگیلویه و بویراحمد

گزیده خطبه‌های نماز جمعه کهگیلویه‌ و بویراحمد؛ پیری جمعیت جامعه ما را تهدید می کند

ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد در خطبه های نماز جمعه این هفته به مسئله لزوم جوانی جمعیت پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری بلور گچساران، حجت الاسلام سید نورالله افشار در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر چرام گفت: اجلاسیه ۱۳۷ شهید آلاله ی دشت کربلای ایران و بزرگ ترین رخداد فرهنگی شهرستان چرام با وضعیت بسیار خوب و آبرومندی برگزار شد.

امام جمعه چرام با بیان اینکه شکوه و استقبال مردم و خانوادهای شهدا وایثارگر چرامی از این اجلاسیه افتخار آفرین شد افزود: نشان دادید طبق کلام وحی از تقوای الهی برخوردارید و به تعبیر حافظ درباره اجلاسیه شهدا در شب گذشته باید چنین گفت معاشران گره از زلفِ یار باز کنید / شبی خوش است بدین قصه‌اش دراز کنید / حضورِ خلوتِ اُنس است و دوستان جمعند / وَ اِنْ یَکاد بخوانید و در فَراز کنید.

وی با بیان اینکه حضور در اجلاسیه ۱۳۷ شهید شهرستان چرام ،وظیفه‌ای ملی و انسانی و فرصتی برای زنده نگه‌داشتن آرمان‌ها و ارزش‌هایی است که شهدا برای آن‌ها جان خود را فدا کردند، افزود: مشارکت حداکثری و تجدید عهد وپیمان با شهداء، تضمین کننده ی ادامه مسیر تا رسیدن به فتح قله های پیشرفت و معنویت است و نشان دادید بر خلاف تبلیغات دشمنان ،راه و آرمان شهدای عزیز در بین مردم فدایبان زیادی دارد.

افشار با بیان اینکه موکب های متعدد مردمی و خدمت رسانی جوانان و نوجوانان کسانی که جنگ را ندیدند از نکات زیبای این اجلاسیه بود، ادامه داد: در این یک ماه گذشته دعا و رهنمودهای معنوی خانوادهای شهدا تاثیرگذار بود زحمات شورای اداری و شورای تامین قابل تحسین بود.

وی با بیان اینکه تلاش های عزیزانم در ناحیه مقاومت بسیج چرام و همه بسیجیان خواهر و برادر و در راس فرماندهی بسیجی میدان جناب سرهنگ اقبالی وحوزه نمایندگی ولی فقیه در ناحیه مقاومت چرام جناب حجت الاسلام احتشامی، در برنامه ریزی برای این اجلاسیه ستودنی بود، افزود: حضور پایگاه های مقاومت و بسیجیان خواهر و برادر و سبزپوشان گردان ۴۸۸ امام سجاد ع و برادران عزیزمان در نیروی مقتدر انتظامی قابل تقدیر و ستایش بود.

افشار تاکید کرد: شهدا مشعل داران هدایت و رستگاری انسان ها هستند و بزرگداشت آنها باعث شناخت حق از باطل می شود و زنده اند و درحال نورافشانی جامعه اند و از لسان شهدای عزیز اینطور باید گفت هر آن کسی که در این حلقه نیست زنده به عشق بر او نَمُرده به فتوایِ من نماز کنید.

وی با بیان اینکه انتخاب واژه مقدس بیت المقدس برای عملیات آزادسازی خرمشهر فلسفه خاصی داشت، زیرا هم‌زمان با دفاع مقدس، دامنه تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین افزایش یافته بود، گفت: صهیونیست‌های جنایتکار ملت مظلوم فلسطین را به خاک و خون کشیده بودند و رزمندگان هم در جبهه دفاع مقدس، جهت حمایت و هم‌ندایی با ملت فلسطین در جبهه مقاومت، چند عملیات نظیر طریق‌القدس و بیت‌المقدس را با یاد و نام مبارک و مقدس قبله اول‌مان مسجد الأقصی نام‌گذاری کردند، امروز از ثمرات مبارک عملیات الگوآفرین بیت‌المقدس، حماسه طوفان الاقصی است.

افشار گفت: عملیات وعده صادق وتنبیه رژیم موقت صهیونیستی مصداقی از فتح خرمشهرهای درپیش است و اینکه هیچ قدرتی نمیتواند به منافع ایران اسلامی تجاوز کند.

وی با بیان اینکه اقدام اساسی و مورد انتظار از مجلس دوازدهم که برگزیدگان ملت سرلوحه کار اصلی خویش قرار دهند، عنوان کرد: وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی مهم‌ترین مسئله کلان کشور است که آحاد ملت را تحت‌الشعاع قرار داده؛ لذا به نظر می‌رسد با انجام اقدامات قانونی ضمن اجرایی‌کردن شعار سال، مطالبات رهبر انقلاب در تحقق جهش تولید با مشارکت مردم را فراهم کرده و گام‌های اساسی به‌منظور مردمی‌سازی اقتصاد و مبارزه با تبعیض و فساد بردارد و تغییر در روندها را از همین نقطه آغاز کرده، جواب اعتماد مردم را به نحو احسن داد، حقیقت آن است که سفره مردم کوچک تر شده و باید تاثیر اقدامات مسولین در سفره مردم دیده شود.

افشار با بیان اینکه همه ما باید متوجه خطر پیر شدن جمعیت باشیم، افزود: در سه دهه گذشته، نرخ باروری کلی در جهان، نزدیک به ۳۳٪ و در جهان اسلام، نزدیک به ۴۱٪ کاهش داشته اما نرخ باروری کلی در ایران ۷۰٪ کاهش یافته است.

وی بیان کرد: رهبر حکیم انقلاب در آذرماه سال ۹۲ در دیدار اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، فرمودند مسئله‌ی جمعیّت یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می‌کند، تن او میلرزد … مسئله‌ی جمعیّت را جدّی بگیرید؛ جمعیّت جوان کشور دارد کاهش پیدا می‌کند. یک جایی خواهیم رسید که دیگر قابل علاج نیست. یعنی مسئله‌ی جمعیّت از آن مسائلی نیست که بگوییم حالا ده سال دیگر فکر می‌کنیم؛ نه، اگر چند سال بگذرد، وقتی نسل‌ها پیر شدند، دیگر قابل علاج نیست.

___________________

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عنایت هاشمی منش، امام‌جمعه گچساران ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته، ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به مناسبت‌های این هفته اظهار کرد:۳۰ اردیبهشت‌ماه به نام روز ملی جمعیت معرفی‌شده است، قرآن کریم به‌عنوان قانون اساسی زندگی همه ما در مقام بیان نیز یکی از نعمت‌های الهی به بشریت را کثرت جمعیت برشمرده است بنابراین فزونی جمعیت با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل ترقی و پیشرفت یک جامعه باشد.

وی افزود: امروز ایران اسلامی برای پیشرفت، توسعه، استقلال و امنیتش نیازمند یک جمعیت پویا و یک جمعیت جوان است که متأسفانه در یک سیاست‌گذاری غلط درگذشته دچار کمی جمعیت شد و امروز پیری جمعیت به یک چالش تبدیل‌شده است و به همین جهت است که مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت و جوانی کشور تأکیدات بسیاری کرده‌اند.

امام‌جمعه گچساران گفت: طبق گفته کارشناسان اگر چنین روندی (کمی جمعیت) را شاهد باشیم در سال‌های آینده جمعیت کشورمان کاهش و کشوری پیر خواهیم داشت و همین مسئله می‌تواند به امنیت و اقتدار کشورمان خدشه وارد کند و مسئله جوانی جمعیت بسیار حائز اهمیت است.

حجت‌الاسلام هاشمی منش تصریح کرد: مسئله فرهنگ‌سازی در افزایش جمعیت ضروری است و همه نهادها باید پای‌کار بیایند که نیازمند یک عزم ملی در این خصوص هستیم، توجه به ازدواج جوانان و رفع مشکلات اشتغال و همچنین امنیت شغلی جوانان می‌تواند در این خصوص راهگشا باشد، اگرچه دولت سیزدهم نیز گام‌هایی در این زمینه برداشته است و اما مسئولین باید به تعهداتشان در این خصوص عمل کنند.

خطیب جمعه گچساران در ادامه بیان کرد: روز دوشنبه سالروز میلاد امام رضا علیه‌السلام راداریم و از همه عزیزانی که در طول دهه کرامت در برگزاری جشن‌ها همت کردند و همچنین در ترویج فرهنگ رضوی تلاش کردند به‌نوبه خودم تشکر و قدردانی می‌کنم. گچساران فردا میزبان خدام حرم رضوی خواهد بود که برکات فراوانی در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: پنجشنبه نیز سوم خردادماه سالروز فتح خرمشهر قهرمان است، روز مقاومت و روز ایثار است که این روز بزرگ را گرامی می‌داریم. خرمشهر در جنگ تحمیلی قریب به ۵۷۸ روز در اسارت دشمن بعثی بود و دشمن وقتی وارد خرمشهر شد بر دیوارهای شهر نوشته بود آمدیم که بمانیم؛ اما دشمن در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس شکست خورد و خرمشهر در سوم خردادماه سال ۶۱ آزاد شد.

امام‌جمعه گچساران یادآور شد: فتح خرمشهر نشان از ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایرانی اسلامی داشت و امروز جبهه مقاومت بر اساس همین تفکر به مقابله با استکبار جهانی پرداخته است. ریشه مقاومت همان جمهوری اسلامی است و عملیات طوفان الاقصی و وعده صادق از برکات و ثمرات فتح خرمشهر است و روز سوم خردادماه را باید باعظمت یاد کنیم اگرچه خرمشهرهای زیادی در پیش داریم.

حجت‌الاسلام هاشمی منش اظهار کرد: جنگی که امروز با آن درگیر هستیم جنگ شناختی است و در جنگ شناختی دشمن به دنبال به اسارت درآوردن اندیشه و باور جوانان کشورمان است اگرچه سلاح دشمن ناامیدی و ناکارآمد جلوه دادن نظام اسلامی است. دشمن در جنگ شناختی نخبگان ما را مورد هدف قرار داده و راه مقابله با جنگ نرم دشمن همان استمرار راه شهدا و امیدآفرینی در جامعه است.

خطیب جمعه گچساران در ادامه خاطرنشان کرد: عملیات بیت‌المقدس عبرت‌ها و درس‌های فراوانی دارد امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی حرف زیادی برای گفتن در دنیا دارد و امروز ملت بزرگ ایران اسلامی بااقتدار مقابل نظام سلطه ایستاده است و با تأسی از مکتب عاشورا زیر بار ظلم نرفته و نخواهد رفت.

وی افزود: ملت بزرگ ایران اسلامی به وعده الهی باور دارند و می‌دانیم که در سایه لطف پروردگار می‌توانیم قله‌ها را فتح کنیم و باقوت جمهوری اسلامی در این مسیر حرکت خواهد کرد و پیروز نهایی هم ملت ایران خواهند بود.

امام‌جمعه گچساران گفت: این روزها در پی بارش‌های بهاری، به کشاورزی و باغات برخی مناطق شهرستان هم آسیب‌ها و خسارت‌هایی واردشده است و انتظار از مسئولان این است که این موارد را در اولویت قرار دهند و برای جبران خسارت‌ها تمهیدات لازم صورت گیرد و نکته دیگر اینکه کشاورزان عزیز نسبت به پرداخت زکات که از واجبات دین اسلام است توجه لازم را داشته باشند.

__________________________

امام جمعه لیکک با اشاره به پایان انتخابات مجلس دوازدهم گفت: انتخابات مجلس دوازدهم با برگزاری مرحله دوم پایان یافت و تکلیف مجلس آینده شکل گرفت،  مجلس انقلابی ماند و انتظاراتی از این مجلس هست.

وی گفت: تلاش مومنانه و رفیقانه برای تشکیل هیئت رئیسه و اعزای کمیسیون‌ها از وظایف مجلس هست.

امام جمعه لیکک گفت: الان دوره رفاقت‌هاست نه رقابت برای قدرت.

صلواتی مهم‌ترین مسئله کلان کشور را مشکلات معیشتی و اقتصادی دانست و گفت: باید زمینه زمینه اجرایی شدن شعار سال را در این مجلس مهیا کند.

حجت‌الاسلام صلواتی گفت: در سطح استان به مسئولان نصیحت می‌کنم از حاشیه سازی و ظرفیت سوزی دوری کنند و زمان رفاقت است. صلواتی افزود: با تعامل، همکاری و همفکری برای مسائل مردم چاره اندیشی کنیم.

خطیب نماز جمعه لیکک گفت: با همدیگر محترمانه، مؤدبانه و مسئولانه صحبت کنیم.

امام جمعه لیکک با اشاره به جوانی جمعیت گفت: پیش نیاز ایجاد زمینه‌های افزایش جمعیت گفتمان سازی، فرهنگ سازی است و مطالبه تحقق کامل جوانی جمعیت است.

ابراهیم صلواتی به ولادت امام رضا علیهم‌الاسلام اشاره کرد و گفت: این مولود مبارک را به محضر حضرت بقیت الله و شما مردم تبریک میکنم.

وی گفت: ایران به برکت هجرت امام رضا(ع)  به مرکز شیعه خانه اهل بیت تبدیل شد.

حجت‌الاسلام صلواتی زیارت خاصه امام رضا را یکی از زیارت های مهم دانست و گفت:  از حضور کاروان زیر سایه خورشید که امروز میهمان هستند صمیمانه تقدیر و تشکر میکنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!