کهگیلویه و بویراحمد

اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال برای مبارزه با آفت پروانه جوانه‌خوار

۲۰۰ میلیارد ریال برای مبارزه با آفت پروانه جوانه‌خوار در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه خبری بلور گچساران، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، گفت: در پی شیوع آفت پروانه جوانه‌خوار  در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد سطح وسیعی از درختان بویژه جنگل‌های بلوط استان مورد هجوم این آفت قرار گرفته بطوریکه در شهرستان باشت از هر دو درخت بلوط یکی از آن‌ها دچار آفت پروانه جوانه‌خوار شده است.
علی احمدزاده افزود: براساس برآورد‌های انجام شده تاکنون بیش از ۵۳ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی کهگیلویه و بویراحمد دچار آفت پروانه سفید برگ خوار بلوط شده است.


 احمدزاده اضافه کرد: با پیگیری از رئیس سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور ۲۰۰ میلیارد ریال برای مبارزه با این آفت در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد با محوریت شهرستان بحرانی باشت اختصاص داده شد و به زودی نیز یک تیم از سوی سازمان جنگل‌های کشور برای بررسی و اقدام وارد استان می‌شود.


وی با بیان اینکه براساس برآورد‌های انجام شده این مبلغ جوابگو برای مبارزه با این آفت در جنگل‌های استان است گفت: اگر در اسرع وقت چاره اندیش نشود سطح وسیعی از درختان بلوط در کهگیلویه و بویراحمد بر اثر این آفت خشک شده و از بین خواهد رفت.


احمدزاده با اشاره به اینکه از هر ۱۰ درخت بلوط، ۸ درخت به علت این آفت خشک شده اند که باید هر چه سریعتر بررسی و اقدام شود ادامه داد: در سال گذشته مبارزه با آفت پروانه سفید برگ خوار در سطح ۱۲ هزار هکتار از جنگل‌های استان انجام شده، و ضروری است برای اثرگذاری بیشتر، باید این مبارزه تداوم داشته باشد.

 

وی همچنین از اختصاص ۱۷ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با آتش سوزی‌ها خبر داد و گفت: وسایل و امکانات مقابله با آتش سوزی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و باید همه دستگاه‌ها آمادگی لازم را برای مقابله با آتش سوزی‌ها داشته باشند و از نیرو‌های محلی هم استفاده کرد.


احمدزاده اضافه کرد: تسهیلات سرمایه‌گذاری از ۴۵۰ میلیارد به یک هزار و ۸۵۰ میلیارد افزایش یافته است و ۷۰ درصد این تسهیلات سرمایه ثابت و ایجاد واحد‌های تولیدی و ۳۰ درصد آن هم سرمایه در گردش است.


استاندار کهگیلویه و بویراحمد همچنین به وضعیت نامناسب نهضت ملی مسکن در استان اشاره کرد و گفت: در نهضت ملی مسکن در استان سهل‌انگاری شده و استان جایگاه خوبی در این حوزه ندارد.
احمدزاده همچنین به توسعه بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: اجرای طرح های کشاورزی و توسعه در این بخش نیازمند ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار است.


رئیس سازمان برنامه و بودجه استان هم در این جلسه به کاهش بودجه استان در رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: خبر کاهش بودجه استان در رسانه‌ها شایعه است و تاکنون به طور رسمی هیچ بودجه‌ای به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ابلاغ نشده است.


شهابی نسب افزود: در ابتدای سال ۱۴۰۰ بودجه یک هزار و ۱۷۶ میلیارد تومان بود این عدد در حال حاضر ۱۶۰۰ میلیارد تومان است که ۲۸ درصد رشد داشته، لذا بودجه استان کاهش پیدا نکرده است و ممکن است تغییراتی در ریز بودجه ایجاد شود، اما بودجه استان به هیچ وجه کاهش پیدا نمی‌کند.


وی همچنین اضافه کرد: در سال گذشته نزدیک به هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشتیم که ۶۴۹ میلیارد تومان آن نقدی و ۶۶۷ میلیارد نیز اسناد خزانه بوده است.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!