شما اینجا هستید
اجتماعی » مغازه داران گچساران، کرکره ها را پائین کشیدند

بلور گچساران: با بازدید سر زده مدیر کل تعزیرات، بعضی از مغازه داران گچساران از ترس، کرکره های مغازه ها را کشیده و به خانه رفتند.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی بلورگچساران، امروز دوشنبه اولین روزاز فصل پائیز، براتعلی صالحی مدیر کل تعزیرات استان کهگیلویه وبویراحمد، سعید آرمین معاون اجرایی، ارسلان عباسی رئیس تعزیرات شهرستان گچساران و باشت، فرود عبدی پوررئیس اصناف، به همراه چند بازرس از اداره صمت و اصناف به صورت سرزده بازار گچساران را مورد بازدید و سرکشی قرار دادند.

مدیر کل تعزیرات استان، در جمع خبرنگاران گفت: دیروزبه صورت ناشناس و امروز به همراه مسئولان مربوطه از بازار گچساران بالاخص مغازه های لوازم التحریری و کیف وکفش مدارس، بازرسی خواهیم کرد.

صالحی دلیل بازرسی ها را تشدید نظارت دانست.

وی حداکثر زمان رسیدگی به پرونده ها را کمتراز ۱۰ روز بیان کرد، وگفت: تعداد ۸۳ مورد بازرسی داشتیم که ۷۲ مورد فرم گزارش تخلف تنظیم شده و به تعزیرات حکومتی ارسال شده ومورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای سال تا الان بالغ بر۶۷۲ مورد تخلف مشاهده نمودیم که ۶۵۹ مورد فرم گزارش تخلف، تنظیم و ارسال شده است.

وی افزود: ۶۷۲ پرونده منتهی به صدور رای شده که در بین آنها ضبط خودرو هم بوده است.

صالحی در خصوص بحث قاچاق کالا تصریح کرد: گچساران بواسطه قرار گرفتن در مسیر عبور و مرور استانهای مرزی با پدیده ماشینهای شوتی مواجه هست که مشکلات زیادی را برای زندگی مردم بوجود اورده است.

وی گفت: امیدوار است در اولین فرصت ممکن طی نشستی این موضوع را با دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی در میان بگذارد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی تصریح کرد: سامانه ۱۳۵ در تعزیرات حکومتی و شماره ۱۲۴ در اداره صمت وظیفه پاسخگویی و رسیدگی به شکایات مردم را دارد و مردم می توانند با این دو سامانه ارتباط برقرار کنند.

صالحی با اشاره به بحث فرهنگ سازی در افزایش آگاهی مردم نسبت به تخلفات و خرید کالا در بازار بیان کرد: آخرین مرحله رسیدگی به بازار و تخلفات، مراجعه و رسیدگی در تعزیرات حکومتی است. در رابطه با بحث قاچاق نیروی انتظامی باید نظارت بیشتری صورت دهد، آگاهی مردم نسبت به؛عدم مصرف کالای سلامت محوری که قاچاق می شود مثل وسایل آرایشی و بهداشتی، غیراستاندارد بودن کالا و نداشتن ضمانت نامه کالاهای قاچاق و مشکلات این چنینی که به ضرر مصرف کننده است، می توانند یاری کننده باشد. حمایت از کالای ایرانی باید اتفاق بیفتد و مردم به این باور برسند که کالای ایرانی مصرف کنند.
صالحی افزود: دوره های آموزشی برای اصناف مختلف برگزار شده است. مشکل این استان قاچاق نیست، بلکه بیشترین مشکل ما در قاچاق، شوتی هایی است که از این مسیر می گذرند و قاچاق را وارد استان های دیگر از جمله اصفهان و فارس و غیره می کنند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان با مشاهده تخلفات بازار، تاکید کرد با مسئولان شورای تامین و مسئولان مربوطه شهرستان به زودی نشست های مشترکی برگزار خواهد شد و انشالله تا بهبود وضعیت بازار پیش خواهیم رفت و دست از کار نمی کشیم.

از جمله مشکلات عمده ای که در بازار گچساران مشاهده شد اینکه اجناس بدون برچسپ قیمت در معرض فروش هستند. چنین موردی هم احتمال ثابت نبودن قیمت ها و هم مشکلاتی برای بازرس ها صنعت معدن و اتاق اصناف را به وجود می آورد. در واقع همه کالاها در هر مغازه و فروشگاهی باید قیمت گذاری شده باشد در غیر این صورت تخلف محسوب می شود و متخلف مشمول پرداخت جریمه است.

مشکل دیگر وجود کالاهای قاچاق در بازار بود، این کالاها فاکتور خرید ندارند و مشکلی که برای مصرف کننده ممکن است ایجاد کند از جمله بی کیفیت بودن، مضر بودن برای سلامتی(به ویژه در مورد اجناس ارایشی و بهداشتی)، معیوب بودن کالا، نداشتن استانداردهای لازم و تقلبی بودن جنس است.

مورد دیگری که در این بازدید مطرح شد مداومت نداشتن در بازرسی های صنعت معدن و اتاق اصناف بوده است. بصورت کلی وظیفه نظارت بر بازار بر عهده این دو اداره است. گرانفروشی کالا، جعلی بودن و نامعتبر بودن فاکتورها، عدم درج قیمت اجناس از جمله موارد مهم مشاهده شده بود.

موضوع مهمی که در این بازدید مطرح شد و موضوعی است که باید با فرهنگ سازی و شدید کردن برخورد و بازرسی صورت گیرد، دخالت داشتن مسائل قومی و خویشی و مسامحت در برخورد و در بعضی مواقع میلی برخورد کردن در بازرسی ها است. این موضوع که بازرسی صورت می گیرد و تخلفات مشاهده می شود ولی خود مردم یا مسئولی با تماس های مکرر با بازرس مربوطه درخواست چشم پوشی از جریمه را دارند، باعث می شود بازرس های صمت و اصناف نتوانند کار بازرسی و جریمه را به درستی و بر اساس قانون صورت دهند.

ضمن آنکه با حضور صالحی در بازار مردم دور و اطراف هیئت دولت جمع شده و صالحی از نزدیک گله و شکایات را مشاهده کرد، برخی از مردم بصورت چهره به چهره با مدیر کل سخن گفته و مشکلات بازار را بازگو کردند، و مدیرکل قول رسیدگی به این شرایط و برخورد با کسبه متخلف و حتی کارمند خاطی را داد.

برخی از کسبه بازار به محض باخبر شدن از حضور مسئولان در بازار، مغازه خود را بستند.

از طرفی یک موضوع مهم در بازار، ورشکستگی و رکود در بازار است، که باعث شده بخصوص کسبه نوپا به سمت اجناس ارزان و قاچاق یا گرانفروشی روی بیاورند که این خود مسئله ای است که نظارت دقیق تر مسئولان را می طلبد.

برپایه این گزارش مردم از بازار گچساران بشدت ناراضی هستند.یکی از والدین در مصاحبه با خبرنگارما گفت: برای خرید کفش پسر دبستانی خود ۱۳۵ هزارتومن هزینه کرده و قیمت کیف مدرسه ۱۰۰ هزارتومان به بالاست.

مغازه های گچساران به نسبت شهرهای همجوارخود بهبهان،یاسوج،دهدشت، کالاهایی بی کیفیت وگرانتری را در اختیار مشتری های خود قرار می دهند.

قدر مسلم مشکل گرانی و نظارت دقیق بر پیکر بازار گچساران،دیرگاهی است به صورت قانونی واصولی اتفاق نیفتاده است.
این نظارتها باید با چاشنی جریمه های سنگین وپلمپ مغازه های گرانفروش و متخلف بصورت جدی و همیشگی همراه باشد تا این معظل چند ده ساله گچساران، حل شود.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بلور گچساران | خبری | سیاسی | اجتماعی| مذهبی