شما اینجا هستید
اجتماعی » یادداشت/ بررسی حقوقی جایگاه لیدرها در انتخابات

 بلورگچساران: زهره فولادی وندا حقوقدان و کاندیدای احتمالی مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان های گچساران وباشت در بررسی حقوقی جایگاه لیدرها در انتخابات نگاشته است:

ابتدا نگاهی کوتاه به رده بندی لیدرها سعی در تقسیم بندی آنها خواهیم داشت و سپس به شرح قانونی و غیرقانونی برخورد آنها در جامعه خواهیم کرد.
اصولا لیدرهای انتخاباتی به سه گروه افراد تقسیم میشوند :
۱_افرادی که در جامعه از سن و سال بالایی برخوردارند
و باتوجه به نقش بزرگان و ریش سفیدان در جامعه عرفی ایلات ایران زمین که  متاسفانه اکثرا از تحصیلات بالای آکادمیک برخوردار نمی باشند. و باسعی وکوشش فراوان  بر اساس وجدان ،اخلاق و مذهب سعی در حل مشکلات اجتماعی جامعه ایلاتی داشته اند. وسعی نموده اند در صحنه سیاست هم ورود کرده و تحت عنوان لیدرهای انتخاباتی وارد عمل شوند. که قانون به صورت عرفی نه مدون با فعالیت سیاسی بزرگان و ریش سفیدان در جهت هدایت و حل اختلاف سلیقه سیاسی به ظاهر مشکلی ندارد .اما چنانچه دخالت های آنها باعث بروز تشنج در متن جامعه و یا عملیات اجرایی انتخابات گردد برخورد قانونی خواهد نمود .چرا که افراد ذی صلاح جهت هدایت انتخابات در متن قانون توسط قانون گذار محترم مشخص و تدوین شده است.

۲-دومین گروه افراد ثروتمند هستند
که یا خود  باعث ورود در صحنه  فعالیت سیاسی، اجتماعی هستندو یاکاندیداها از آنها خواهش می نمایند تا در اقتصاد سیاسی، انتخابات ورود نمایند و این گروه در صورت نداشتن علم کافی سیاسی و حقوقی ، بسیار خطرناک تر  می توانند باشند. چرا که معتقدند با پول میشود تا حد زیادی صحنه انتخابات را مهندسی کرد. و برای چنین افرادی صلاحیت کاندیدا مهم نیست فقط و فقط حرف شنوی کاندیدا بعداز ورود به مجلس در جهت بله قربان بودن آنهاست. چرا که نماینده باید در جهت جبران هزینه هایی که آنها نموده اند. از دخول در مناقصات به صورت غیرعادلانه تا عدم تفکر در تصویب قوانین مجلس وام دار این افراد باشد.و به نظر بنده اگر قوانینی در مجلس تصویب شود که کیفیت تبلیغات انتخابات را بالا برده  و هزینه را بکاهد دست چنین افرادی را در صحنه  انتخابات کوتاه خواهد کرد.

۳-سومین گروه لیدرها:
افراد جوان و تحصیل کرده و دانشگاهی می باشد نقش این لیدرها باید تقویت شود چرا که با علم و آگاهی و آسیب شناسی اجتماعی و منطقه ایی می توانند کمک شایانی در تبلیغات به سمت و سوی کاندیدای با لیاقت و درایت داشته باشد.
اینان به دلیل جوان بودن با مشکلات روند جامعه به صورت مستقیم دست به گریبان هستند. نه به عنوان پدری که فرزندش بیکار و مجرد مانده بلکه خود به دنبال شغل مناسب و ازدواج آبرومندانه است .پس برای رسیدن به آمال و آرزوی خود می توانند نقش بهترین لیدرهای انتخاباتی را داشته باشند و جامعه را از التهاب خارج نمایند.
ولی به صورت کلی در هیچ متن قانون کلمه لیدر انتخاباتی معنی نشده و بر اساس همین اصل هر شخصی در هر منسب و تحصیلات وسنی (بالاتر از سن قانونی عنوان شده در حقوق داخلی )در مقابل عمل و عکس العمل سیاسی اجتماعی خو مسئول و خارج از محدوده قانونی قانونگذار محترم اجازه برخورد با آنها را داده است.

و اما بهترین لیدرهای کسانی هستند
که به نظر دیگران احترام میگذارند و امرهم شورا بینهم را سرلوحه کار خود قرار می دهند و تیم راهبردی بزرگان ،ثروتمندان،فرهیختگان و جوانان را نه تنها در دوران انتخابات بلکه در  هر روز ، ماه و سال از تاریخ جهت پیشرفت اقتصادی سیاسی و مدنی را در کنار یکدیگر نگه داشته و در سرزمین پر افتخار ایران زمین  و رضایت خداوند منان قدم بردارند،چرا که ذات هر انسانی با رضایت خداوند آرامش می یابد و رزق و روزی و آسایش  و چرخ جامعه را همراه با امنیت به گردش در می آورد.

انتهای پیام/ زهره فولادی وندا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بلور گچساران | خبری | سیاسی | اجتماعی| مذهبی