شما اینجا هستید
ورزشی » تلخاب شیرین خانه امید دختران هاکی باز کهگیلویه و بویراحمد

بلورگچساران – وقتی دختران ورزشکار کهگیلویه و بویراحمد آذرماه جاری نایب قهرمان المپیاد هاکی ایرانیان شدند کسی جز ساکنان تلخاب شیرین نمی دانستند که ۱۱نفر از این ۱۲نفر قهرمان ساکن همین روستا در شهرستان گچساران هستند.

به گزارش بلورگچساران، نیم قرن پیش انگلیسی ها که برای اکتشاف نفت به جنوب کشور آمده بودند ورزش هاکی را هم با خود به گچساران آوردند.
پس از آن ورزش هاکی در همه جای شهرستان گچساران رشد کرد و در بین مردان و زنان محبوب شد و تا آنجا به پیش رفت که گچساران را «شهر هاکی ایران» نام نهادند.
تا سال های اخیر که ورزش هاکی در گچساران رو به افول نهاد شهرستان گچساران صاحب کارنامه درخشانی در ورزش هاکی کشور بوده است .
سالها هاکی بازان گچسارانی یاران ثابت تیم های ملی هاکی مردان و زنان بودند ،سکوهای نخست لیگ های برتر هاکی در اختیار آنان بود اما در سال های اخیر تیم های هاکی گچساران کم فروغ ظاهر شده و در لیگ برتر کشور هم نماینده ای ندارند.

** حکایت وارد شدن هاکی به روستای تلخاب شیرین
داستان دختران هاکی باز روستایی گچساران از آنجا شروع شد که «نوروز حیدری» یکی از پیشکسوتان هاکی کشور تابستان امسال برای گذران اوقات فراغت به روستای تلخاب شیرین رفت.
وی با مشاهده استعداد بی بدیل دختران و پسران تلخاب شیرین ، آموزش و ساماندهی فرزندان این روستا را آغاز کرد .
او از دختران تلخاب شیرین تیمی ساخت که در المپیاد ایرانیان در رشته هاکی نایب قهرمان شدند و از ۱۲بازیکن تیم هاکی کهگیلویه و بویراحمد در این المپیاد ۱۱بازیکن تربیت یافته مکتب نوروزی در این روستا هستند.
حیدری که سالیان نه چندان دور سرمربی تیم ملی هاکی ایران بوده ،می گوید: براساس تصمیم فدراسیون هاکی نام روستای تلخاب شیرین ،آبان ماه امسال به عنوان نخستین روستای هاکی ایران ثبت شد.
به باور وی مردم این روستا استعداد و علاقه وافری به رشته ورزشی هاکی دارند.چنان که از جمعیت یکهزار و ۴۰۰ نفری این روستا ۱۴۰ نفر در رشته هاکی فعالیت می کنند.
وی بیان کرد: بسیاری از دختران روستای تلخ آبشیرین از جمله «مریم بیعت اصل» و «صونا قره قانی» امیدهای پوشیدن پیراهن تیم ملی در آینده هستند.
روستای تلخاب شیرین با یک هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت در ۵ کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.اغلب ساکنان آن کشاورز و دامدار هستند.

** روند سریع فراگیری تکنیک های هاکی در تلخاب شیرین
زهرا بیعتی کاپیتان و دروازه بان تیم هاکی کهگیلویه و بویراحمد است ، کمتر از ۶ماه از آشنا شدنش با ورزش هاکی در مسجد روستای تلخاب شیرین می گذرد.
وی هم اکنون دانش آموز پایه هشتم مدرسه شهید قره قانی روستای تلخاب شیرین است .زهرا می گوید به تدریج در دوره های آموزشی با تکنیک های رشته هاکی آشنا شدم.
بیعتی آرزو دارد به عضویت تیم ملی هاکی درآید و در لیگ برتر هاکی ایران هم بازی کند آرزویی که چندان دور از دسترس نیست .
وی با اشاره به توسعه زیرساخت های ورزشی در روستاهای گچساران از نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی خواست برای احداث سالن ورزشی چند منظوره بانوان در روستای تلخاب شیرین اقدام کند.

** که عشق آسان نمود اول
سهیلا قره قرقانی از اهالی روستای تلخاب شیرین ، مربی گری مدرسه هاکی این روستا را به عهده دارد.
وی می گوید: تمرینات دختران این روستا در رشته ورزشی هاکی از تیرماه امسال شروع شد که با توجه به گرمای طاقت فرسای هوا برای بچه ها بسیار مشکل بود اما تلاش شد با برگزاری تمرینات در شامگاهان از رسیدن آسیب هایی مانند خون دماغ پیشگیری شود.
قره قرقانی گفت: برخی تیم های سایر استان ها یک سال تمرین و آموزش را می گذرانند تا در رقابت ها شرکت کنند اما استعداد بچه های این روستا فراتر از حد انتظار بود بطوری که در المپیاد استعدادهای برتر هاکی ایرانیان خود را نشان داد.
وی که سابقه شرکت در المپیادهای ملی رشته هاکی را دارد چشم انداز رشته هاکی در روستای تلخاب شیرین گچساران را درخشان پیش بینی می کند.

** وضعیت زیرساخت های موجود در شهر هاکی ایران
نوروز حیدری مربی تیم هاکی باشگاه نفت و گاز گچساران می گوید: هم اکنون سه مدرسه هاکی در این شهرستان فعالیت دارد.
وی گفت: ۲ مدرسه هاکی برای دختران و پسران در شهر دوگنبدان و یک مدرسه در روستای تلخاب شیرین فعالیت دارد.
حیدری افزود: ۲۵۰ نفر در این مدارس مشغول فراگیری آموزش های تخصصی رشته ورزشی هاکی هستند.
حیدری بیان کرد: نخستین زمین چمن مصنوعی هاکی گچساران در سال های نه چندان دور احداث شده است اما این زمین نیازمند بازسازی است.
وی افزود: روستاهای زیادی در گچساران هستند که خواهان راه اندازی مدارس هاکی هستند اما به دلیل نبود تجهیزات چنین امکانی هنوز وجود ندارد.
سرمربی تیم هاکی نفت و گاز گچساران تصریح کرد: تجهیزات مورد نیاز رشته هاکی به دلیل وارداتی بودن هم گران قیمت هستند.

** المپیاد هاکی و دختران روستای تلخاب شیرین
المپیاد استعدادهای برتر هاکی دختران کشور از اول آذرماه جاری در شهر یاسوج آغاز و به مدت ۶روز برگزار شد.
در این المپیاد دختران هاکی باز کهگیلویه و بویراحمد با درخشش باور نکردنی دختران روستای تلخاب شیرین گچساران نائب قهرمان کشور شدند.
تیم هاکی دختران استان مرکزی در دیدار پایانی تیم دختران کهگیلویه و بویراحمد را شکست داد و قهرمان شد.
هدف از برگزاری این المپیاد شناسایی دختران هاکی باز مستعد کشور برای حضور در انتخابی بازی های المپیک سال ۲۰۲۰ توکیوی ژاپن بود.
درخشش دختران روستای تلخاب شیرین این روزها تداعی گر روزهای باشکوه رشته ورزشی هاکی در شهرستان گچساران شده است.

**نگاهی به تاریخچه هاکی در گچساران
ورزش هاکی از سال ۱۳۴۸ وارد شهرستان گچساران شد و فدراسیون هاکی در سال ۱۳۵۱ شکل گرفت.
۹ نفر از اعضای تیم ملی هاکی ایران در سال ۱۳۵۲ از ورزشکاران گچساران بودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ورزشکاران گچسارانی یک مقام قهرمانی، سه عنوان نایب قهرمانی و سه مقام سومی در هاکی کسب کرده اند.
دختران هاکی باز گچسارانی نیز ۲ مقام قهرمانی و یک عنوان دومی المپیاد ایرانیان،یک مقام قهرمانی لیگ برتر و یک عنوان نائب قهرمانی را در دهه های ۸۰ و ۹۰ به دست آورده اند.
سلیم موسوی، نوروز حیدری،احسان گلستانی نیا و نیما حیدری از اسطوره های هاکی گچساران هستند که در مسابقات آسیایی سابقه حضور داشته اند.
نوروز حیدری در سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۳ مربی و سرمربی تیم ملی هاکی بود که در سال ۱۳۸۱ به همراه تیم ملی مقام چهارم آسیا را کسب کرد.
تیم هاکی نفت و گاز گچساران سه بار در سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ قهرمان لیگ برتر هاکی شد و سه عنوان نایب قهرمانی در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ نیز کسب کرده است.
زنده یاد «نورالله گرانی پور» از اهالی گچساران را پدر هاکی ایران می نامند و سال ها پس از گرانی پور ورزش هاکی به سرزمین مادری باز گشته است ،دختران روستای تلخاب شیرین دوباره امید را به گچساران آورده اند و از هم اکنون خود را برای انتخاب در تیم ملی ایران برای شرکت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو آماده می کنند.

انتهای پیام /

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بلور گچساران | خبری | سیاسی | اجتماعی| مذهبی