شما اینجا هستید
اجتماعی » باغی درنزدیکی بهشت

بلورگچساران: در ۷ کیلومتری گچساران، نزدیک به حرم مطهر امامزاده شاهزاده عبدالله، باغ پرتقالی بانیم هکتار به مانند ستاره ای درآسمان شب میدرخشد.

در۷ کیلومتری شهرستان گچساران، پیرمردی زندگی می کند، به اسم عمو یونس که شبها وروزها به دوراز خانواده خود تمام همت خودراصرف باغ پرتقالی نموده که الان بعداز سالهاوقت و مخارجی که بردست او گذاشته،دچار آفت شده ومحصول خوبی نداده است.

پیرمرد ناراحت وعاصی از خرج و زحمتی که بابت باغ کشیده واما ثمره خوبی به بار نیاورده است، می گوید: برای نصب یک ترانس برق ۴۶میلیون خرج کردم،که مجبورشدم قرض بگیرم وهنوز بدهکارم.

اومی گوید: سالهاست که پای این باغ زحمت کشیدم، ولی بخاطر بی آبی که تابستان گذشته بود،درختهای پرتقال مریض شدند و میوه خوبی ندادند؛ و حتی با وجود چندین کارشناس کشاورزی وبررسی درختها، پی به مشکل آنها نبردند.

عمو یونس می گوید: باوجود اینکه باغ را حصارکشی ودیوارکشی کردم، ولی بخاطر ناامنی ودزدی معتادان واوباش، مجبورم بغیر از روزها، شبها راهم اینجا سپری کنم.

عمو یونس برای لحظاتی بغضش می ترکدو در این بین تنها چیزی که می فهمم،این است: نگرانی او بخاطر فرزندانش هست،که قرار بود، با درآمد این باغ به آنها سروسامانی دهد.

وهمسری که درهمه این سالها مشوق ویارش بوده است؛ واو مجبوربوده، دوراز عزیزانش روزگاربگذراند.

ساعتی پای دردل باغبان پیر ومهربان مینشینیم.دغدغه او نه تنها مشکلات خودش، بلکه گرفتاری مردم روستایی است، که نزدیک باغ او زندگی می کنند.

اومی گوید: شاهد بوده که پدری با فقر شدید حتی نتوانسته صبحانه ای برای کودک خود که صبح به مدرسه میفرستد، تدارک ببیند. زنی تنها را دیده که بخاطر خرج خود وبچه هایش مجبورشده کاری که برای مردان هم سخت است،انجام دهد تا شکم خود وفرزندانش راسیر کند.ومن در بین حرفهایش به این میندیشم،که این پیرمرد تنها به خود نمی اندیشد وکاش همه ما در این اوضاع بد اقتصادی به فکر هم بودیم.

باغ عمو یونس پراز مرغ وخروسهایی است، باحصاری بلند که مکان آنها را از باغ جدا کرده وگویی ملک مستقلی به مرغ وخروسها اختصاص داده است.

غروب میشود. ما باید عمو یونس را با باغ پرتقالش تنها بگذاریم.از اومیپرسم چه انتظاری از مسئولان دارد؟

باغبان پیر، تنها انتظاری که از مسئولان مربوطه شهرش داشت، این بود که لااقل وام کم بهره ای به او تعلق بگیرد، تا حتی الامکان بتواند بدهی خود را بپردازد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بلور گچساران | خبری | سیاسی | اجتماعی| مذهبی